Kategorie

Najnowsze

Środowiska prawnicze nie pozostawiają suchej nitki na propozycjach zmian dotyczących pijanych kierowców, które planowane są w Kodeksie Karnym. Jak podkreśla radca prawny Sylwia Wiązowska-Grehl z Wrocławia wprowadzenie obowiązkowej nawiązki w wysokości min. 10 tys. PLN na rzecz poszkodowanego spowoduje dodatkowe komplikacje w kwestii dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej.

Resort Sprawiedliwości wreszcie zrozumiał, że osadzanie w więzieniach osób uporczywie uchylających się od płacenia alimentów to ślepa droga. Prawnik Krzysztof Rejtan z kancelarii radców prawnych w Łodzi twierdzi, że na skutek orzeczonego rozwodu i rozpadu pożycia należy w zupełnie inny sposób zmusić ojców do wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Jest szereg innych instrumentów, które będą skuteczne.


Dodany przez Krystian Nikiel | 2015-01-26

Różnice między prawnikiem a radcą prawnym
Szukanie pomocy w kwestiach prawnych powoduje, że trafia się do kancelarii adwokackiej .

Jednak nie tylko adwokat może udzielać konkretnych pomocy prawnych, do dyspozycji pozostają również radcy prawni. Czy są różnice w tych dwóch zawodach, czy usługi oferowane przez radcę prawnego będą miały identyczny wymiar jak te przygotowane przez prawnika?

Czym różnią się od siebie ci dwaj specjaliści z zagadnień prawnych.
Adwokat w toku swojej pracy może udzielać rozmaitej pomocy, najczęściej będzie to sporządzanie opinii prawnych, opracowanie odpowiednich aktów prawnych, kompleksowe poradnictwo w zakresie określonego typu prawa. Dodać należy naturalnie fakt, że prawnik ma pełne prawo do występowania przed sądami, reprezentowania swoich klientów w różnych urzędach.

Jak z kolei prezentuje się w praktyce rola radcy prawnego, czy są jakieś różnice w postrzeganiu prawnika i radcy prawnego? Każdy kto prowadzi praktykę radcy prawnego stoi na tym poziomie co adwokaci jednak są dwie ważne kwestie rozróżniające owe specjalizacje. Pierwsza z nich to kwestia zatrudnienia. Radca może mieć zatrudnienie w firmie którą reprezentuje, może świadczyć usługi w przedsiębiorstwach na podstawie umowy o pracę. Adwokaci nie mają takich praw, muszą zrzeszać się w kancelariach. Sprawa numer dwa kwestie reprezentowania klientów przed obliczem temidy. Radca prawny nie ma możliwości brać udziału w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. W takich sytuacjach istnieje możliwość wynajęcia jedynie prawnika. Są to naturalnie dla zwykłego śmiertelnika sprawy nie zauważalne ale w przypadku prowadzenia działalności biznesowej, posiadając firmę trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że do trzymania pieczy nad sprawami prawnymi można zatrudnić jedynie radcę prawnego, adwokat jedynie do wynajęcia na podstawie umów cywilnoprawnych.

Widać zatem doskonale na powyższych przykładach, że radca prawny a prawnik to dwa różne zawody. Różnica w zakresie wykonywanych obowiązków dlatego przed podjęciem współpracy warto wiedzieć co może radca prawny, a w czym pomoże adwokat.


 • Kancelaria Radców Prawnych
  Sylwia Wiązowska Grehl
  ul. Wita Stwosza 19/20 lok. 1
  50-148 Wrocław
  tel. 71 725 39 30
  kom. 608 554 632
  fax. 71 715 64 67
  biuro@kancelariaswg.pl

  ul. Stanisława Kierbedzia 4
  00-728 Warszawa
  tel. 22 240 01 55
  kom. 507 175 566
  fax. 22 213 93 06
  biuro@kancelariaswg.pl

  http://www.kancelariaswg.pl

Fotografie:


prawo
radca prawny
notariusz