Kategorie

Najnowsze

Środowiska prawnicze nie pozostawiają suchej nitki na propozycjach zmian dotyczących pijanych kierowców, które planowane są w Kodeksie Karnym. Jak podkreśla radca prawny Sylwia Wiązowska-Grehl z Wrocławia wprowadzenie obowiązkowej nawiązki w wysokości min. 10 tys. PLN na rzecz poszkodowanego spowoduje dodatkowe komplikacje w kwestii dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej.

Resort Sprawiedliwości wreszcie zrozumiał, że osadzanie w więzieniach osób uporczywie uchylających się od płacenia alimentów to ślepa droga. Prawnik Krzysztof Rejtan z kancelarii radców prawnych w Łodzi twierdzi, że na skutek orzeczonego rozwodu i rozpadu pożycia należy w zupełnie inny sposób zmusić ojców do wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Jest szereg innych instrumentów, które będą skuteczne.


Dodany przez Krystian Nikiel | 2015-06-30

Regulamin e-sklepu - rozsądek czy głupota?
W życiu codziennym z każdej strony, w każdej dziedzinie, otoczeni jesteśmy przez zbiory różnorodnych przepisów zamieszczonych w ustawach, kodeksach, rozporządzeniach czy innych dokumentach.

Ich zadaniem jest regulowanie zasad naszego życia i postępowania. Wskazują akceptowalne i pożądane postępowania i określają zachowania nieakceptowalne, podlegające zazwyczaj karom. Wszystko po to, by każdy miał jasność obowiązujących przepisów, by znał swoje obowiązki, ale i prawa. Odnosi się to również do kwestii zakupów.
I o ile oddać, wymienić czy reklamować produkt w sklepie stacjonarnym jest znacznie łatwiej, o tyle sklepy internetowe rządzą się swoimi prawami. I właśnie po to, by zadbać o jasność zakupów, zabezpieczyć sklep przed nieuczciwymi klientami, i w drugą stronę, zabezpieczyć klientów przed nieuczciwymi sprzedawcami, tworząc sklep internetowy niezbędnym jest stworzenie jego regulaminu.

Co zawierać powinien regulamin sklepu?
Regulamin sklepu internetowego powinien:
- jasno wskazywać moment, w którym dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży;
- jasno opisywać dostępne metody dostawy i płatności;
- informować o terminie, w którym Klient ma możliwość odstąpienia od umowy (jest to okres minimum 10 dni);
- jasno określać warunki rezygnacji;
- informować o prawie do reklamacji, wraz z opisem procedury reklamacyjnej;
- jasno wskazywać przypadki, gdy odstąpienie od umowy przez Klienta nie będzie możliwe.

W celu powyższego oraz innych, nie mniej ważnych kwestii, regulamin sklepu internetowego powinien uwzględniać wymogi przede wszystkim Kodeksu Cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r., Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r., Ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ustawy  o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r.

Reasumując...
Jak wynika z powyższego regulamin sklepu internetowego nie jest sprawą prostą i może przysporzyć problemów. Dlatego też, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z tym wyzwaniem wertując, jedyne 5500 klauzul niedozwolonych, na straży których stoi UOKiK, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy stworzą regulamin Twojego sklepu internetowego, indywidualny, zgodny z profilem sklepu i przede wszystkim zgodny z prawem.

Fotografie:


prawo
radca prawny
notariusz