Kategorie

Najnowsze

Środowiska prawnicze nie pozostawiają suchej nitki na propozycjach zmian dotyczących pijanych kierowców, które planowane są w Kodeksie Karnym. Jak podkreśla radca prawny Sylwia Wiązowska-Grehl z Wrocławia wprowadzenie obowiązkowej nawiązki w wysokości min. 10 tys. PLN na rzecz poszkodowanego spowoduje dodatkowe komplikacje w kwestii dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej.

Resort Sprawiedliwości wreszcie zrozumiał, że osadzanie w więzieniach osób uporczywie uchylających się od płacenia alimentów to ślepa droga. Prawnik Krzysztof Rejtan z kancelarii radców prawnych w Łodzi twierdzi, że na skutek orzeczonego rozwodu i rozpadu pożycia należy w zupełnie inny sposób zmusić ojców do wypełniania obowiązku alimentacyjnego. Jest szereg innych instrumentów, które będą skuteczne.


Dodany przez Janina Żyro-Zalewska | 2014-09-10

Kiedy i po co do notariusza?
Wśród wielu zawodów prawniczych znajdziemy między innymi notariusza.

Wielu Polaków nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, w jakich sytuacjach należy korzystać z usług notariusza i czym tak na prawdę różni się on od adwokata. Czy notariusz zawsze może zastąpić adwokata i jakie koszty przyjdzie nam ponieść w związku ze skorzystaniem z jego usług?

Podstawowym zadaniem notariusza jest tworzenie tak zwanych aktów notarialnych - dokumenty sporządzone w formie aktu notarialnego, tj. uwierzytelnione przez notariusza i tworzone przez niego w obecności stron, mają nie tyle większą moc dowodową (w polskim prawie wszystkie dowody użyte w procesie zawsze mają taką samą moc), co w wielu przypadkach ułatwiają dochodzenie swoich praw. Wiele przepisów polskiego prawa wymaga również zachowania formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności danej czynności prawnej - chociażby sporządzenie testamentu (jeżeli nie będzie spełniał innych form sporządzenia ostatniej woli).

Najczęściej omijamy szerokim łukiem wszelkie agencje notarialne bojąc się kosztów usług notariuszy. Wbrew powszechnej opinii nie mogą oni żądać od nas dowolnych kwot, gdyż rozporządzenie ministerialne ściśle reguluje kwoty określonych czynności notarialnych. Co prawda nie są to kwoty podane co do złotówki, ale mieszczące się w pewnej rozpiętości (tak zwane widełki), to jednak dają pewność, że nie zostaniemy oszukani przez notariusza - to w końcu również zawód zaufania publicznego.

Jednym z miast, w którym średnie stawki rzeczywiście pobierane przez notariuszy są dość niskie, jest Wrocław. Po zobaczeniu jednak ogłoszenia "sprawdzony oraz tani notariusz we Wrocławiu" warto dopytać o ceny za poszczególne czynności notarialne, aby później nie było jednak zaskoczenia. Może się bowiem zdarzyć, że pomimo niskich cen u danego notariusza, interesująca nas czynność będzie droższa niż w kancelarii po drugiej stronie ulicy...
Pamiętajmy jednak o tym, że notariuszy i ich usług nie powinniśmy się bać!


 • Kancelaria Notarialna Zuzanna Niedźwiedź
  Notariusz
  ul. S. Leszczyńskiego 4 lok. 47
  50-078 Wrocław
  tel. 71 346 84 36
  tel. kom. 510 592 016
  tel. kom. 798 300 938
  sekretariat@kancelarianotarialna-wroclaw.pl
  notariusz@kancelarianotarialna-wroclaw.pl
  zniedzwiedz@kancelarianotarialna-wroclaw.pl

  http://kancelarianotarialna-wroclaw.pl

Fotografie:


usługi prawnicze
radca prawny
notariusz